اینستاگرام در حال حاضر به عنوان یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی موجود به حساب می‌آید و کاربران زیادی را جذب خودش کرده است زماینکه شما زبان جدیدی یاد میگرید با فرهنگ مردم آن زبان نیز آشنا میشوید، اصطلاحاتی که در اینستاگرام به کار میرود به منزله فرهنگ اینستاگرام میباشد که برای ارتباط صحیح با دیگران دانستن آن ها ضروری است.همچنین دانستن این اصطلاحات باعث میشود که در ابتدای راه با دیدن کلمات جدید سردرگم نشوید.تمام اصطلاحاتی که در این بخش آورده‌ایم اصطلاحات اولیه و ضروری اینستاگرام میباشند که برای شروع کار خیلی مناسب میباشد. 

اگر اصطلاحاتی را میدانید که در اینجا آورده نشده است لطفا در بخش نظرات برای ما بنویسید.

1.پست{post}

یکی از پایه‌ترین اصطلاحات اینستاگرام «پست» بوده که میان کاربران فراوان استفاده می‌شود هر عکس یا ویدئوی جدیدی که شما در اینستاگرام آپلود کنید، یک پست اینستاگرام محسوب می‌شود تعداد پست هایی که شما منتشر کرده اید در صفحه پروفایل شما قابل مشاهده است.

2.فالو {follow}

فالو به معنای دنبال کردن صفحات مختلف است برای این کار به صحفه هدف میرویم و دکمه فالو را میزنیم. با این کار شما پست هایی که کاربر منتشر میکند را در فید خود میبینید.

3.فالوور {follower}

یکی از اصطلاحات اینستاگرام که برای کاربران بسیار پراهمیت بوده، فالوور است فالوور در لغت به معنای دنبال کننده یا تعقیب کننده است.

4.آنفالو {unfollow}

اگر شما از دنبال کردن یک فرد خسته شدید میتوانید او را آنفالو کنید به این آنفالوکردن یا دنبال‌نکردن می‌گویند.

5.فالوبک {Follow Back}

اگر فردی شما را در اینستاگرام دنبال کند و طی آن شما هم فرد را فالو کنید عمل{بازگشت فالو} فالوبک انجام شده است.

6.فالوینگ {Following}

در لغت به معنای پیروی یا تقلید است.این اصطلاح اینستاگرام از نظر معنایی دقیقا مقابل فالوور قرار می‌گیرد و نشان دهنده تعداد اکانت‌هایی است که فرد در اینستاگرام دنبال می‌کند.

7.بلاک {Block}

هنگامی که نخواهید کسی محتواهای شما را ببیند یا به شما دایرکت بدهد، می‌توانید او را بلاک کنید.

8.شیر/شر کردن {Share}

زمانی که شما پست یک کاربر را ببینید و بپسندید میتوانید ان را با دوستان خود به اشتراک بذارید به این عمل{share}کردن میگویند.

9.کپشن {caption}

در اینستاگرام به نوشته‌ای که در زیر پست نوشته میشود کپشن میگویند. البته گفتنی است که پست‌ها می‌توانند بدون کپشن نیز در اینستاگرام منتشر شوند.

10.پیج {page}

به حساب کاربری که ایجاد کرده اید پیج میگویند. همچنین پروفایل نیز گفته میشود. بعد از باز کردن اپلیکیشن اینستاگرام آخرین تب شما پروفایل شما را نشان میدهد. برای دیدن پیج دیگر افراد کافیست بعد از جستجوی آنها روی آیدی آنها کلیک کنید تا به پیج آنها بروید.

11.بایو {Bio}

بایو که توسط برخی کاربران با عنوان «بیو» هم شناخته می‌شود، یک نوشته‌ چند کلمه‌ای است که افراد برای معرفی خود در پروفایل قرار می‌دهند همچنین میتوانید در صورت داشتن وبسایت، آدرس آن را در این قسمت وارد کنید.

12.یوزرنیم {Username}

یوزرنیم یا نام کاربری، اسم منحصر به فردی است که شما برای خود انتخاب میکنید تا دیگران با استفاده از آن شما را پیدا کنند.

13.ریپورت کردن {Report}

ریپورت این امکان را به کاربران اینستاگرام می‌دهد تا صفحات غیرمجاز را گزارش دهند. اینستاگرام با دریافت گزارش، صفحه مورد نظر را بررسی کرده و در صورت دریافت ریپورت‌های متعدد، برای بستن پیج اقدام می‌کند.
 

14.کا {k} 

هر ۱K، معادل عدد ۱۰۰۰ است. اینستاگرام در بسیاری مواقع برای ساده کردن اعداد بزرگ، از k (به معنی کیلو) استفاده می‌کند. با این اوصاف اگر می‌بینید که پیجی ۲۵k فالوور دارد، به این معناست که ۲۵ هزار نفر او را فالو کرده‌اند.

15.لایک {Like}

همانطوری که تمام شما می‌دانید like (لایک) به معنای “علاقه داشتن” است. لایک کردن در اینستاگرام به این معناست که شما از چیزی خوشتان آمده است و می‌خواهید این توجه و علاقه‌تان را نشان دهید. در این حالت از لایک استفاده می‌کنیم.

16.کامنت {Comment}

اگر می‌خواهید نظر خود را درباره یک پست بیان کنید، می‌توانید از بخش کامنت استفاده کنید. صاحب پست و سایر فالوورهایی که به صفحه دسترسی دارند، می‌توانند کامنت شما را ببینند.

17.خاموش کردن کامنت {Turn off commenting}

اگر پستی را در اینستاگرام منتشر کنید و نخواهید کسی راجع به آن نظری بدهد، می‌توانید بخش کامنت آن را غیر فعال کنید. با این گزینه کامنت‌های شما به اصطلاح بسته شده و کسی نمی‌تواند برای شما کامنت بگذارد.

18.آنلایک {unlike}

اگر پست یا کامنتی را لایک کردید و به هر دلیلی پشیمان شدید میتوانید آنرا آنلایک کنید. برای اینکار روی قلب زیر پست مورد نظر کلیک کنید.

19.منشن {Mention}

منشن (mention) در لغت به معنای “اشاره کردن، ذکر کردن و نام بردن” است. دقیقا به همین معنا اگر بخواهید در اینستاگرام به نام کسی اشاره کنید، از این قابلیت استفاده می‌کنید. مثلا تصور کنید که یک عکس مشترک با دوستتان گرفته‌اید و می‌خواهید به حضور او در عکس اشاره کنید یا می‌خواهید یک نفر را از چیزی آگاه کنید، در این حالت می‌توانید او را منشن کنید.
برای mention کردن کافی است از یک علامت “@” پیش از آیدی اینستاگرام شخص مورد نظر استفاده کنید. از این قابلیت هم در کپشن‌ها و هم در کامنت‌ها می‌توانید استفاده کنید.

20.نوتیفیکیشن {Notification}

 در اینستاگرام این اصطلاح به تمام فعالیت‌هایی مربوط می‌شود که دیگران در مورد پیج و پست‌های شما انجام می‌دهند. مثلا هنگامی که پستی از شما را لایک می‌کنند، کامنت می‌گذارند یا قصد دارند شما را فالو کنند. تک تک این موارد به صورت نوتیفیکیشن‌های مجزا به شما گزارش می‌شود.؟notification در لغت به معنی “اطلاعات رسمی دربارۀ موضوعی” است. در اینستاگرام این اصطلاح به تمام فعالیت‌هایی مربوط می‌شود که دیگران در مورد پیج و پست‌های شما انجام می‌دهند. مثلا هنگامی که پستی از شما را لایک می‌کنند، کامنت می‌گذارند یا قصد دارند شما را فالو کنند. تک تک این موارد به صورت نوتیفیکیشن‌های مجزا به شما گزارش می‌شود.

21.اکسپلور {Explore}

اکسپلور به معنی “جستجو” است. برای دسترسی به این قسمت تب دوم اپلیکیشن اینستاگرام را بزنید. در این بخش پست‌هایی از سراسر اینستاگرام، چه آن‌هایی را که فالو کرده اید و چه نکرده اید را برای شما به نمایش گذاشته میشود.
اینستاگرام با الگوریتم هایی که دارد، سعی میکند بهترین نتایج را برای شما نشان دهد. این پست ها بر اساس فعالیت شما و دوستان تان برای شما به نمایش گذاشته میشود.

22.لایو {live}

live به معنای پخش زنده است. در اینستاگرام نیز لایو (live) در همین معنی به‌کار می‌رود. شما به صورت زنده و بدون محدودیت زمانی می‌توانید فیلم بگیرید و با فالوورهای خود به اشتراک بگذارید. تمام کسانی که در حال دیدن لایو شما در اینستاگرام هستند می‌توانند لایک کنند و به صورت آنلاین کامنت بگذارند. این کامنت‌ها توسط تمام فالوورهای شما قابل دیدن است. درست مانند استوری لایو شما نیز بعد از ۲۴ ساعت خودبه‌خود حذف می‌شود، مگر اینکه آن را به هایلایت (highlight) اضافه کنید.

23.استوری{Story}

توسط قابلیت استوری اینستاگرام می‌توان عکس، فیلم و تصاویر متحرک را برای مدت زمان محدود منتشر کرد. استوری‌ها برای 24 ساعت در اینستاگرام قرار می‌گیرند و در این مدت، فالوورها می‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

24.هشتگ {Hashtag}

در اینستاگرام هر هشتگ، صفحه‌ای برای خود دارد. افراد می‌توانند صفحۀ هشتگ را نیز فالو کنند تا بهترین پست‌های آن هشتگ را دنبال کنند. در اینستاگرام داخل بیوگرافی، کپشن، کامنت، دایرکت و استوری می‌توان از هشتگ‌ استفاده کرد.

25.تگ {Tag}

  تگ (tag) در لغت به معنای “برچسب زدن و علامت زدن” است. تگ دقیقا معادل آنلاین برچسب‌ است. گاهی شما در عکس‌های اینستاگرام قصد دارید افراد عکس را معرفی کنید و به نام آنها اشاره کنید، در این حالت از قابلیت تگ کردن می‌توانید استفاده کنید. برای تگ کردن کافی است از @ قبل از آیدی اینستاگرام افراد استفاده کنید.

26.دایرکت {Direct}

دایرکت به معنی “مستقیم” است. دایرکت در اینستاگرام شبیه ارسال پیام خصوصی میباشد. با ارسال پیام در دایرکت، پیام فقط توسط شما و کاربر مورد نظر دیده میشود.

27.کالکشن {Collection}

می‌توانید پست‌های ذخیره‌شده را دسته‌بندی کنید تا در آینده، در ‌زمان کوتاه‌تری به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

28.سیو {Save}

در اینستاگرام تنها امکان سیوی که وجود دارد، سیو کردن در خود برنامه اینستاگرام است. شما هر پستی را که بخواهید می‌توانید سیو کنید و از طریق صفحۀ خودتان به آنها دسترسی داشته باشید.

29.صفحه پرایوت {Private} و پابلیک {Public}

به اکانت‌هایی که در حالت خصوصی قرار دارند و برای دسترسی به آن‌ها باید تایید صاحب صفحه را دریافت کرد، پرایوت گفته می‌شود. صفحات پابلیک آزاد هستند و افراد می‌توانند حتی بدون فالو کردن، به محتوای آن‌ها دسترسی داشته باشند. برای فالو کردن صفحات پابلیک نیاز به تایید صاحب پیج نیست.

30. ریپورت کردن {Report}

با ریپورت کردن کسی به اینستاگرام اخطاری دادید که این شخص فعالیت غیر مجازی دارد. زمانی که تعداد ریپورت‌های کسی ۱٫۵ برابر فالورهای پیجش شود، آن پیج توسط اینستاگرام بسته می شود. البته با گذاشتن کامنت انگلیسی می‌توان از بسته شدن جلوگیری کرد. هر کامنت انگلیسی سه ریپورت را از بین می برد.
 

31.هایلایت کردن استوری {Highlight}

می‌توانید استوری‌ها را در صفحۀ حساب کاربری خود برگزیده کنید و برای همیشه آن‌ها را در صفحه‌تان نگه دارید تا بعد از گذشت ۲۴ ساعت هم استوری‌هایتان باز بمانند و فالوئرهایتان هر زمان که اراده کردند، به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

32.هاید کردن استوری {Hide Story}

هاید کردن استوری به معنای پنهان کردن آن از برخی اکانت‌های خاص است. این ویژگی توسط گزینه …Hide Story From در منوی تنظیمات اینستاگرام در دسترس است.

33.ریکوئست دادن {Request}

در صورتی که می‌خواهید صفحه‌ای را فالو کنید، باید به آن درخواست فالو یا ریکوئست بدهید. برای اینکار باید وارد صفحه فرد مورد نظر شوید و روی Follow کلیک کنید تا عنوان دکمه آن به Requested تغییر کند. افرادی هم که قصد فالو کردن صفحه شما را دارند، باید به شما ریکوئست بدهند و بعد از تاییدتان وارد لیست دنبال کنندگان‌ شوند.

34.کانفریم کردن {Confirm}

اگر شخصی به شما درخواست فالو بدهد، می‌توانید او را با گزینۀ Confirm تأیید یا با گزینۀ Delete پاک کنید.

35.بیزینس پروفایل {Business Profile}

بیزینس پروفایل به معنی “صفحه تجاری” است. صفحه تجاری اینستاگرام مخصوص افرادی است که میخواهند در اینستاگرام تجارت کنند و به درآمد برسند. با ساخت یک صفحه تجاری شما امکانات بیشتری را دریافت میکنید که برای رشد بیزینس تان به شما کمک میکند.

36.شخصی{Personal}

به صفحه‌هایی که تجاری نیستند شخصی یا پرسونال می‌گویند. نکتۀ دیگر اینکه تمام صفحات خصوصی، شخصی هستند.

37.سرچ{Search} 

سرچ به معنای جست‌وجو کردن است. این یکی از قابلیت‌های قدرتمند اینستاگرام است که مخصوص جستجو کردن است. این قسمت شامل چهار بخش است.

 

38.میوت کردن {Mute}

Mute کردن استوری و پست به معنای بی‌خبر ماندن از انتشار محتواهای جدید است. برای مثال در صورتی که نمی‌خواهید از گذاشتن استوری شخص خاصی مطلع شوید، می‌توانید اکانت شخص را Mute کنید 

39.آی‌جی تی وی {IGTV}

آپلود فیلم در اینستاگرام در حالت معمولی محدودیت زمانی داشته و کاربر قادر به آپلود ویدیوهای بیشتر از یک دقیقه در اکانتش نیست. با آمدن قابلیت IGTV می‌توان فیلم‌های طولانی‌تری را در اینستاگرام قرار داد.

40.فالو برای فالو {Follow 4 Follow}

فالو فور فالو یعنی صفحه‌ای را فالو کنید، برای اینکه صاحب آن صفحه نیز به شما فالوبک دهد و اگر او این کار را نکند، وی را آنفالو می‌کنید. درواقع هدف شما از فالوکردن، دیدن پست‌های شخص مدنظر نیست، بلکه دریافت فالوبک است.

41. کامنت برای کامنت {comment for comment} 

کامنت بذار تا برات کامنت بذارم.

42.لایک برای لایک {like for like} 

این اصطلاح مخفف Like for Like است. در حقیقت با استفاده کردن از این اصطلاح شما به دیگران می‌فهمانید که چنانچه پست شما را لایک کنند، شما نیز در پاسخ آنها را لایک خواهید کرد.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.